czwartek, 27 września 2012

Instrukcja do zajęć



Proszę o obejrzenie prezentacji znajdującej się na dole strony oraz zapisanie w zeszycie notatki z wybranych slajdów o tytułach :

  • ważne pojęcia
  • podział komórki
  • mitoza
  • mejoza
  • crossing - over
  • mitoza vs mejoza
Następnie proszę obejrzeć film pokazujący zjawisko mitozy znajdujący się na dole strony.

Na koniec proszę o rozwiązanie kilku zadań znajdujących się w formularzu na dole strony.

Konspekt zajęć


Konspekt lekcji

Temat: Przekazywanie materiału genetycznego


Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów ze sposobami przekazywania materiału genetycznego

Cele szczegółowe:
1. Wiadomości:
   - uczeń wie do czego służą podziały komórkowe
   - uczeń zna pojęcia : chromosomy homologiczne, komórki haploidalna, komórka    diploidalna, kariotyp
   - uczeń zna etapy podziału komórki
   - uczeń wie na czym polega mitoza, zna jej etapy oraz znaczenie
   - uczeń wie na czym polega mejoza, zna jej etapy oraz znaczenie   

2.Umiejętności:
  - uczeń potrafi wymienić etapy podziałów komórki
  - uczeń zna pojęcia: chromosomy homologiczne, komórki haploidalna, komórka    diploidalna, kariotyp
  - uczeń potrafi opisać mitozę oraz mejozę
  - uczeń potrafi wskazać różnice między mejozą i mitozą
  - uczeń potrafi przedstawić na czym polega crossing -over

3.Postawa
 - uczeń aktywnie bierze udział w lekcji
 - uczeń wykazuje zainteresowanie tematem
- uczeń samodzielnie organizuje sobie pracę
Metody:
e-lekcja, prezentacja, film, pogadanka

Środki dydaktyczne:
komputer, internet, prezentacja , film , formularz z zadaniami

Przygotowanie do zajęć:
Nauczyciel przygotowuje dla uczniów e-lekcję zawierającą prezentację, film oraz formularz z zadaniami


Przebieg lekcji:
I faza wprowadzająca.
  1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. Sprawdzenie listy obecności
  2. Nauczyciel informuje uczniów o celu lekcji, którym będzie poznanie sposobów przekazywania materiału genetycznego
  3. Uczniowie słuchają, zapisują temat w zeszycie
II faza realizacyjna
  1. Nauczyciel prosi uczniów o wejście na stronę z e-lekcją oraz zapoznanie się z instrukcją do wykonania zajęć
  2. Uczniowie oglądają prezentację podczas której zapisują w zeszycie notatkę z wybranych przez nauczyciela slajdów
  3. Uczniowie oglądają film
  4. Uczniowie rozwiązują zadania zawarte w formularzu
III faza podsumowująca
  1. Nauczyciel podsumowuje zajęcia